петак, 27. децембар 2024.

Stanica Vukov spomenik



Podzemna železnička stanca Vukov spomenik svečano je otvorena u podne 7. jula 1995. godine. Do 1988. godine završeni su vračarski tuneli, kao dve odvojene cevi prečnika 7.5 metara na razmaku od 22 metra, pa je sve bilo spremno da krene izgradnja stajališta. Autor urbanističkog i arhitektonskog rešenja podzemne stanice Vukov spomenik je Dr arh. Mirjana Lukić, a u razradi rešenja učestvovali su i arhitekte: Z.Bojović, D.Radivojević, Z.Đorđević, M. Kovačević i drugi. Usvojeno rešenje urađeno je prema najvišim standardima, pre svega koristeći franscuska iskustva i propise za ovakve objekte. Građevinski projekat stanice je delo inženjera CIP-a. Tokom 1989. postavljen je kamen temeljac za ovaj monumentalni projekat, a “Beograd čvor” kao nosilac projekta i “Energoprojekt” kao izvođač kreću u realizaciju prve faze.

Izgrađena je na dubini od 40 metara ispod zemlje, što ovu stanicu svrstava u red najdubljih železničkih objekata u Evropi. Njena izgradnja koštala je 750 miliona dolara.
Gradska železnica spojila je tri kraja - Pančevo, Resnik i Batajnicu - koje su se ukrštale na ovom mestu. Njena namena bila je da  bude čvorište za metro za železničku, za presedanje s voza na metro. Druga podzemna stanica "Franš Depere", nalazi se blizu Autokomande, kod Veterinarskog fakulteta. Ovde su snimani i mnogi filmovi.



Devedesetih godina često sam ovde svraćao ne bi li otišao do pančevačkog buvljaka ili da bi telefonirao (u Mlatišuminoj nisam imao telefon, a još ne beše mobilnih).



Jedna od najznačajnijih karakteristika stanice je i kosi tunel nagiba od 30 stepeni, prečnika 7,5 metara i dužine 65 metara.
Stanica ima pet nivoa, jedan odmah kako se siđe u prolaz, zatim sprat ispod gde se očitavaju karte i gde su blagajna, šef stanice, policijska stanica, ambulanta i na najdubljem nivou - peron.
Ispod drugog nivoa postoji još jedan, koji putnici ne vide, ali je ključan za funkcionisanje stanice - tehnički nivo sa kog se održavaju pokretne stepenice i električne instalacije.
Tu je i kontrolna soba za video nadzor i požarne sisteme.

Na donjem peronu nalazi se reljef u bronzi vajara M. Stamenkovića i M. Savića, kao i na galeriji iznad vestibila, "Beograd od vremena Despota Stefana".

Dva portala prema poslovnom centru, u vestibilu, obložena su ćiriličnim slovima u belom mozaiku, vajara B.Bekrića, a reljef od poda do plafona, od nerđajućeg čelika, naspram silaza u kosi tunel delo je vajara K. Milunovića.

Donji peroni, vestibil i galerija, obrađeni su od svetlo do tamno sivog, crnog i crvenog granita; obrada enterijera prof. arh. M. Pališaški. Rešenje parka na površini delo je J. Gođevac.

Saobraćajni deo „Vukovog spomenika“ sastoji se od dve tunelske cevi sa kolosecima, kao i centralnim i bočnim peronima dužine 220 metara.
Površina predvorja je 2.500 kvadratnih metara, a stanica ima po četiri stepeništa i evakuaciona izlaza, kao i lift za osobe sa teškoćama u kretanju.
Pokretne stepenice su dužine 60 metara, a visinska razlika se prevali za minut i 20 sekundi. Izradila ih je firma „Eskalatora“ iz Sankt Peterburga, a od ugradnje samo je jednom urađen njihov generalni remont.





Železnička stanica Vukov spomenik u Beogradu zatvorena je od 9. maja 2023. zbog radova na zameni velikih tunelskih eskalatora, a planirano je da radovi traju 72 nedelje. Vozovi će i dalje prolaziti, ali se neće zaustavljati na ovoj stanici. No, uvidom u zatečeno stanje, konstatovao sam da se tamo ništa ne radi.



A mi sada odosmo u "Tramvaj" na pivo. Za one baš matore to nekad beše "Žаgubica".



Нема коментара:

Постави коментар